Agama vousatá - Potrava

 

Agama vousatá je spíše všežravec. Požírá jak potravu živočišnou, tak i rostlinnou. Obecně by měla být potrava agamy vousaté hodně pestrá, a bohatá na vitamíny a minerály. U mláďat je živočišná potrava základ a převažuje u nich přibližně v poměru 70:30 k rostlinné potravě. U dospělých jedinců to může být i naopak, ovšem dosti záleží na konkrétním jedinci. Při chovu v terarijních podmínkách se neobejdeme také bez doplňků stravy, v podobě vitamínů a minerálů.

Mláďatům agamy vousaté samozřejmě podáváme potravu vhodné velikosti (ne větší jak šířka tlamy) a rozhodně se nemusíme bát jim dopřát, tzv. "co se do nich vejde". U dospělých jedinců, tedy u jedinců přibližně po jednom roce života, či větších jak 45 cm již začneme dávat pozor na obezitu. Zelené tedy podáváme stále, ale hmyz již třeba jednou za dva až tři dny. Kolik agama vusatá sežere? Dospělé agamy vousaté žerou opravdu hodně, spořádají nejméně 25-30 cvrčků týdně a příležitostně si dají také mláďata myší a potkanů.

 

Agama vousatá - Živočišná potrava

Živočišnou potravu agam vousatých tvoří převážně hmyz. Ten můžeme nakupovat ve zverimexu (zde si neodpustím poznámku, že tento hmyz není vždy zrovna v té "nejlepší kondici"), od velkochovatelů z chovných farem či přebytky od malých chovatelů, kteří chovají hmyz jako krmivo pro potřeby vlastních zvířat a také lze nakupovat na různých burzách. Lepší možností (už vzhledem ke spotřebě agamy vousaté a cenám krmného hmyzu) je založení vlastní chovné kolonie nějakého vhodného druhu hmyzu a nakupovat jen občas z důvodů pestřejší stravy jiný druh hmyzu, než chováme. Ovšem to naprosto nejlepší, co můžeme agamám dopřát, je smýkaný hmyz (říkám mu "vitamíny s nožičkama").

NIKDY NEZKRMUJTE UHYNULÝ HMYZ!!

Nejčastější a nejvhodnější druhy živočišné potravy:
cvrček Cvrček
- Cvrček banánový (stepní) (Gryllus assimilis), Cvrček dvouskvrnný (Gryllus bimaculatus), Cvrček domácí (Acheta domestika), Cvrček černý .... Za méně vhodný druh považuji např. Cvrčka krátkokřídlého (Gryllodes sigillatus), který je velmi malý a hbitý.

švábŠváb - asi nejvhodnější jsou tropické druhy jako například Šváb argentinský (Blaptica dubia), Šváb obrovský (Blaberus giganteus) apod., ti pomalu uhynou při teplotě pod 20°C a při teplotě přes 35°C a nehrozí při jejich úniku zamoření bytu či domu. Další výhodou těchto druhů je, že nelezou po skle, na rozdíl od často chovaných švábů šedých. Samozřejmě, můžete zkrmovat i jiné druhy, jako např. již zmíněného Švába šedého (Nauphoeta cinerea) atd. Asi za nejlepší volbu považuji Švába argentinského (Blaptica dubia), ať už pro jeho vhodnou velikost (nymfa se dá použít i pro rozkmování mláďat), tak pro jeho nutriční hodnoty. Rozhodně se ovšem vyvarujte švába amerického, švába obecného a švábíka domácího (rus). Hrozí zamoření celého domu a okolí.

sarančeSaranče - Saranče stěhovavá (Locusta migratoria), Saranče všežravá - pustinná (Schistocerca gregaria). Je to agamou poměrně oblíbené a také vydatné krmivo, má však hůře stravitelná křídla.

červČerv - Potemník moučný - "moučný červ" (Tenebrio molitor), Potemník brazilský (Zophobas morio) - Spíše pro zpestření, asi jednou za 14 dní v malém množství. Obsahují velké množství chitinu, mohou způsobovat zácpu a poškodit střeva. Zkrmujeme pouze čerstvě svlečené larvy.

loukaSmýkaný hmyz - v podstatě všechno, co pochytáme někde na louce, včetně např. žížal, much atd. Asi nejlepší jsou kobylky. Pozor ovšem, aby neměla chemický postřik a nebyla příliš blízko silnice.
Vyvarujte se "světlušek" a sršní!!

myškaHolátka myší - Pouze dospělým agamám a dospívajícím jedincům přiměřené velikosti. U těchto jedinců je krmení myšími holátky poměrně důležité. Jsou vydatným zdrojem vápníku a bílkovin. Dospívajícím jedincům napomáhají ve správném růstu a sílení kostí. Nepodáváme je ovšem více než 1 až 2x do měsíce, jinak hrozí obezita, způsobující řadu zdravotních obtíží, jako např. sterilita, selhávání orgánů atd. Holátka jsou vhodná také pro samice před a po kladení vajec, které jim vyčerpá z organizmu velké množství hlavně vápníku.

O chovu krmného hmyzu si můžete přečíst zde

 

Agama vousatá - Rostlinná potrava

Rostlinná potrava by měla být vždy čerstvá, omytá, zbavená nečistot a zvířatům k dispozici stále. I mláďatům, která o ni zdánlivě nejeví přílišný zájem. Nejlépe je ji připravit v menších kouscích (natrhat, nakrájet na plátky, nastrouhat...). Nejlepší, co můžeme agamám dopřát, je opět téměř vše, co najdeme venku, jako různé luční kvítí a byliny (pozor na chemické postřiky). V zimním období využijeme nabídky ovoce a zeleniny v obchodech. Ovoce nedoporučuji příliš často. Ve své domovině agamy narazí na ovoce zřídka a proto i my ho podáváme asi tak jednou týdně.

Nejčastější a nejvhodnější druhy rostlinné potravy:
pampeliškaPampeliška
(smetánka lékařská) - listy i květy

sedmikráskaSedmikráska chudobka - květy

jetelJetel (luční, plazivý)

hluchavkaHluchavka bílá

kopřivaKopřiva

jitrocelJitrocel kopinatý

řeřichaŘeřicha - Dá se zakoupit v obchodě a celkem snadno je jí možné vypěstovat i na balkóně či okně v truhlíku.

vojtěškaVojtěška

čekankaČekanka

luskyLusky fazolí a hrachu

malinyMaliny

ostružinyOstružiny

rukolaRukola - Koupíte ji v supermarketu balenou v sáčcích.

polníčekPolníček (kozlíček polní) - Také můžeme zakoupit v obchodě a dá se celkem snadno pěstovat v truhlíku.

okurkaOkurka

mrkevMrkev - je dobrým zdrojem beta-karotenu , ale pozor, odvápňuje.

paprikaPaprika

broskevBroskev

jablkoJablko

hroznové vínoHroznové víno

melounMeloun, žlutý a vodní

banánBanán

Nevhodný je např. hlávkový salát a rozhodně se vyvarujte jedovatých bylin a avokáda!

 

Agama vousatá - Vitamíny, minerály

Pro správný a zdravý vývoj, růst i život potřebje agama vousatá nutně stravu doplňovat o vitamíny a minerály.

V obchodech je k dostání mnoho jak vitamínovo-minerálních směsí, tak vitamínů i minerálů, různé kvality i ceny, které zde nebudu vypisovat.

Asi z nejdůležitějších jsou vitamíny A, D a vápník. Dostatek vápníku je důležitý hlavně u mláďat a u březích samic. Jeho nedostatek může vést např. ke křivici (rachitis), špatnému trávení atd. Viz "ZDE". Je možné zakoupit vápník buď čistý, nebo jej můžeme získat třeba velmi jemným drcením vaječných skořápek, či nastrouháním sépiové kosti. Nejprve vyvaříme, abychom se zbavili přebytečných solí apod.

Osobně používám směs obyčejného Roboranu H, namíchaného v poměru 1:1 se strouhanou sépiovou kostí. V této směsi obaluji veškerý krmný hmyz (do skleničky od dětské výživy dám směs, přihodím hmyz, zavřu, protřepu...a krmím) a také jí "posolím" většinu rostlinného krmení. Malou misku s "vápníkem" můžeme mít v teráriu klidně stále, ať si zvíře může "zobnout".

roboran Hsépiová kost

Nutné je také (především pokud nemáme zdroj UVB záření) podávání přípravku jako je např. Kombisol AD3. Asi každé 2 měsíce ředěný s vodou v poměru asi 1:10 (dobře si přečtěte informace o dávkování, záleží hlavně na váze zvířete). Stačí skutečně malé množství a na správné dávkování je nutné dbát. Předávkování je totiž stejně nebezpečné, ne-li nebezpečnější než nedostatek a může vést i k úhynu zvířete.

 

Agama vousatá - Voda

Agama vousatá získává potřebnou vodu především z podávané rostlinné stravy. Dále také z rozprašovače při rosení, olizováním dekorace a někteří jedinci pijí i z misky.

postřikovací lahevRosíme odstátou pitnou vodou alespoň 1x za den, mláďata a jedince při svleku alespoň 2-3 denně. Rosení za pomoci rozprašovače je důležité jak pro příjem vody, tak v době svlékání kůže. Kůže je po navlhčení vláčnější, lépe se svléká a méně hrozí problémy se svlékáním kůže či odumírání končetin např. ocásku, prstů atd., díky zbytkům špatně svlečené kůže. "Více zde".

Miska s čistou vodou by měla být v teráriu přítomna stále. Pokud agama nepije, znamená to, že má dostatečný příjem vody z rostlinné stravy a rosení.