Agama vousatá - Terárium

 

Pokud jste už alespoň něco málo o agamách vousatých zjišťovali, ať už tady na stránkách, nebo kdekoliv jinde a o agamách něco málo víte, jistě jste zjistili, že agama vousatá je zemní pouštní ještěr, dorůstající velikosti okolo 60 cm. To tedy znamená, že budeme pro agamu vousatou zřizovat "suché" terárium pouštního typu, o dostatečné velikosti. Nezapomeneme na dostatečné větrání, čím více, tím lépe (pozor na průvan).

Terárium pro agamu vousatou můžeme mít skleněné nebo třeba z plexiskla, které je často kupované v obchodě již hotové, nebo častěji a lépe, stavěné na míru, povětšinou například z OSB desek, lamina atp., s proskleným čelem, případně i boky. Osobně jsem zastáncem druhé varianty. V každém případě by přístup do terária agamy vousaté neměl být shora, protože to agamu stresuje (v přírodě na ně predátor útočí shora).

Pro mláďata agamy vousaté (asi do 30 - 35cm) je vhodnější jednoduše zařízené, menší "odchovné" terárium, kde nebudou mít problém s lovem.

Pokud máme možnost, přes léto dopřejeme agamám volný výběh venku (při vhodném počasí tzn. při teplotách nad 26C). Zde nezapomeňte na přístup k vodě a úkryt před sluncem!

 

Agama vousatá - Velikost terária

Za minimum pro jednu dospělou agamu vousatou lze považovat rozměr 80,50,50 cm (d,š,v), vhodnější je aspoň 100,50,50 cm (d,š,v). Pro více agam je samozřejmě potřeba terárium větší. Pro pár minimálně 110,50,60 cm (d,š,v), nejlépe 150,60,60 cm (d,š,v) a pro skupinu 1,2-3 (1 samec a 2-3 samice) terárium o rozměrech alespoň 180,60,60 cm (d,š,v), nejlépe 220,80x,80 cm (d,š,v).

Často se na různých místech dočteme, že je postačující terárium o menších rozměrech. Pokud ovšem nechceme, aby agamy celé dny ležely na místě, potřebují mít prostor, kde se můžou proběhnout. V menších prostorech většinou zvířata trápíme nemožností jakéhokoliv vyžití.

 

Agama vousatá - Vybavení terária

Jako substrát použijeme nejlépe písek, ve vrstvě alespoň 5-10 cm. Někde se také uvádí, že můžeme písek smíchat s rašelinou v poměru 1:1, ovšem s tím nemám žádnou zkušenost.
Kupovat „speciální terarijní“ písek ve zverimexech nepovažuji za dobrý nápad. Je zbytečně drahý a také není zrovna nejvhodnější, např. kvůli své prašnosti, která může ještěrům způsobit dýchací a jiné obtíže (viz. "RESPIRAČNÍ PROBLÉMY".). Také není vhodný křemičitý písek, který má ostrá zrnka, při jejichž pozření zvířetem může způsobit obtíže se zažíváním a vylučováním.
Za nejlepší volbu považuji obyčejný písek do dětských hřišť, který se dá pořídit za pár korun. Před použitím ho ale dobře propereme ve vodě a necháme proschnout. Ideálně alespoň na chvilku "přepečeme" v troubě (dejte pozor, chladnutí chvilku trvá).

I když je agama vousatá zemní ještěr, přesto ráda šplhá. Proto je vhodné umístit do terária silnější větve, kořeny, samorosty atp. Samozřejmě, z nejedovatých dřevin. Pokud máme 3D pozadí, je vhodné když je členité, s dostatečně velkými plošinkami.

Přesto, že agama vousatá pije jen výjimečně (pokud pravidelně přijímá rostlinnou potravu, nemusí pít vůbec), měla by být v teráriu vždy mělká miska s čistou vodou. Některé agamy se dokonce rády koupou, takže je vhodný i mělký "bazének". Samozřejmě, také miska na krmení.

Také můžeme do terária agamy vousaté umístit např. různé kameny atd. Pokud nebudeme používat topný kámen, použijeme alespoň jeden větší plochý kámen na výhřevné místo.

Dále je možné si do terária umístit rostliny. To ovšem není nejvhodnější nápad. Pokud se však rozhodneme, že je mít chceme, máme dvě možnosti. Rostliny živé a rostliny umělé. Případné umělé rostliny by měly být dostatečně pevné, odolné a dobře připevněné. U živých rostlin musíme počítat s tím, že jejich životnost bude velmi nízká. Agamy je prostě sežerou. Z tohoto důvodu také dbáme na vhodnost rostliny, tedy aby rostlina nebyla jedovatá. Doporučit se dá např. voděnka, ibišek, scindapsus, dracena, fíkovník...Kromě jedovatých rostlin nejsou příliš vhodné ani bodlinaté sukulenty.

 

Agama vousatá - Pozadí do terária

Při volbě pozadí pro terárium máme myslím dvě možnosti. Jako všechno, co má vícero způsobů řešní, i zde najdeme vždy nějaké pro a proti ke zvážení.

Jedním z řešení je tapeta (plakát) nějakého vhodného motivu. Stačí ji připevnit, čímž je vlastně hotovo a je to v podstatě "bezúdržbové". Nevýhodou ovšem je, že se připravíme o další užitnou plochu v teráriu a hlavně agamu o další možnost vyžití. Také není vždy možné pozadí upevnit zvenčí. Pokud ho upevníme zevnitř, dá se předpokládat, že ho časem zničíme např. při rosení, nebo se nám do něj pustí jak krmný hmyz, tak možná i samotná agama.

Druhou možností je 3D pozadí. Jeho nevýhodou může být obtížnější čištění, např. od trusu a také případné zalézání hmyzu do různých skulin (např. takový zalezlý cvrček může být zajímavý zážitek :-) ). Pokud se ovšem rozhodneme pro vlastní stavbu takového pozadí, dají se tyto problémy vcelku úspěšně eliminovat. I 3D pozadí je možné zakoupit a poměrně snadno připevnit, ovšem většinou je takové pozadí pouze naprosto neúčelná a předražená dekorace. Lze tedy jen doporučit si takové pozadí prostě vyrobit. Nejčastěji používaným materiálem pro stavbu "základu" je asi polystyren, montážní pěna, pletivo atp., ze kterého vytvarujeme zadní, popřípadě i boční stěny, se spoustou různých vhodně velkých plošinek, mostků, případně misky na krmení a vodu, či přímo bazének atd. Agamy po takovém pozadí rády šplhají, polehávají na plošinkách a pozorují okolní svět, což považuji za obrovské plus. Na takto vytvořený "základ" se poté nanáší např.: cement, různé omítky, stavební lepidla...asi nejčastěji používaným materiálem je lepidlo na dlažbu. Za asi nejvhodnější konečnou povrchovou úpravou považuji lepidlo na dlažbu, do kterého před zaschnutím vpravíme písek, například ten, který používáme jako podkladový substrát. Kreativita je zde omezena snad jen ohledem na zdraví našich zvířat a také je dobré se vyvarovat zbytečných malých skulin a záhybů, kde se může ukrývat krmný hmyz a zapadávat např. trus.

 

Agama vousatá - Osvětlení

Již jistě víte, že agama vousatá je heliofilní ještěr, tedy velmi náročný na zdroj světla, neboť v přírodě tráví spoustu času na přímém slunci. Proto je velmi důležité věnovat této části vybavení terária pro agamu vousatou velkou pozornost. Velmi důležitým faktorem je UVA a UVB záření. Zároveň povětšinou osvětlení také používáme jako zdroj tepla.

UVA - je důležité pro spokojenost agam, ovlivňuje jejich chování a také zbarvení. Při nedostatečném UVA osvětlení budou agamy neaktivní, tmavé, bez výrazných barev...

Toto UVA záření je obsaženo v určité míře ve všech zdrojích světla, i v obyčejných žárovkách, výbojkách či trubicových zářivkách. Nemusíme tedy kupovat žádné speciální žárovky. Důležité ovšem je, aby osvětlení co nejvíce připomínalo denní světlo slunečného dne, při čemž nezapomeneme, že agama vousatá pochází z Austrálie, kde je intenzita záření mnohem vyšší než v ČR. Volíme tedy zdroje bílého spektra, optimálně v rozmezí 6500K-8000K. (K=kelvinů - hodnotu najdeme na obalu, či nám snad případně poradí prodejce).
Protože potřebujeme osvětlit celý prostor terária, nejvhodnější jsou lineární zářivky.

UVB - důležité pro syntézu vitamínu D3, který je nutný pro správné vstřebávání vápníku do kostí a má pozitivní vliv na funkci jiných důležitých orgánů. Nedostatek UVB záření způsobuje nejrůznější onemocnění, např. křivici, nebo řídnutí kostí, které mohou vést k nenapravitelným zdravotním komplikacím, až k úhynu zvířete. "Více zde".

Tady už s obyčejnou žárovkou či zářivkou nevystačíme a je třeba pořídit speciální, určenou do pouštních terárií. Lze zakoupit mnoho různých zdrojů.
Výbojky jsou asi nejlepší volbou. Ovšem jejich nevýhodou bývá nutnost pořídit také předřadník. Je důležté dodržovat doporučenou vzdálenost, která může být například 20, nebo i 40 cm.
Kompakty nevydávají přiliš tepla a jsou proto vhodné do menších teráií a odchoven. Zde je doporučená vzdálenost od zvířete 10 cm, nad 10 cm už hodnoty UVB záření rychle klesají, pod 10 cm naopak zvíře dostane příliš velkou dávku UVB).
Trubicové (lineární) zářivky většinou nejsou pro agamy dostatečné a jako hlavní zdroj UVB je nelze doporučit.

Agamám vousatým svítíme asi 12-14 hodin denně.

 

Agama vousatá - Teploty, větrání

Agama vousatá nemá vlastní termoregulaci, tudíž k regulaci tělesné teploty používá přesun na teplejší, či chladnější místo. Z tohoto důvodu je třeba dosáhnout v teráriu určité teplotní gradience, tedy postupného zvyšování teploty v různých částech terária od nejchladnějšího místa po místo nejteplejší.

Teplota by se měla pohybovat od nejchladnější části s přibližně 26-27°C, postupně po teplejší místo až na 30°C. Také je nutné vybudovat bodové výhřevné místo, kde se bude teplota pohybovat kolem 40-45°C. Noční teploty by se pak měli pohybovat kolem 20-22°C.

Větrání terária je velmi důležité. Musí být dostatečné, ovšem nesmí způsobovat průvan. Větrání může klidně zabírat i větší polovinu stropu, v kombinaci s menším bočním větráním a je jedním z důležitých faktorů, ovlivňujících teplotu v teráriu. Boční větrání by mělo být ideálně na opačné straně, než je výhřevné místo.

Výhřevné místo vytvoříme obvykle použitím plochého kamene (např. kusu břidlice...), nad který zavěsíme "bodovou" žárovku vhodné watáže.
Bohužel, díky EU a jejím směrnicím, které nám nařizují i to, čím si vlastně doma můžeme a nemůžeme svítit, budeme muset brzy řešit "bezžárovková" terária.
Lze použít např. elektrický topný kámen, u kterého ovšem musíme dávat velký pozor na teplotu. Obecně lze říci, že pokud se rozhodnete pro jeho použití, je nutné zvolit správný výkon, což nemusí být úplně snadné, ideálně použít topný kámen opatřený termostatem a tepelnou pojistkou. Teplotu kamene může ovlivnit spousta faktorů, jako třeba celková teplota v teráriu, nebo, nedej bože, jeho porucha a může hrozit popálení zvířete. Z tohoto důvodu mají elektrické topné kameny mnoho odpůrců.

Nad výhřevné místo je velmi vhodné umístit zdroj UVB. Zvíře při vyhřívání bude vstřebávat i toto záření

Na noc všechny zdroje vypínáme. Pokud nám pak noční teplota klesá příliž nízko, je možné použít např. modrou, tzv. měsíční žárovku, která nebude agamu svým světlem rušit při spánku.